суботу, 4 травня 2024 р.

Великдень У Світі.

Чого всі радіють:
І мама, і тато,
Бабуні й дідуні,
І навіть малята?
Ще й звуки чарівні
Нам ллються з небес —
Бо свято сьогодні,
Христос наш Воскрес!

 









 








Сьогодні Я пропоную вам дізнатися про традиціі святкування В Украіні.
https://youtu.be/4DEDMYoCFFY?si=uOiLilLqG1jmm4ce









пʼятницю, 3 травня 2024 р.

ПСИХОЛОГІЧНА КОРЕКЦІЯ І АРТ-ТЕРАПІЯ ПРИ ДИТЯЧОМУ ЕНУРЕЗІ

 



Енурез у дітей (мимовільне сечовипускання) - досить поширений привід звернення батьків до психолога. Причин цього стану багато, і перш ніж припускати виключно психологічні проблеми у дитини, потрібно обстеження у цілого спектра фахівців: педіатр, уролог, нефролог, психіатр, невролог, нейропсихолог, отоларинголог, ендокринолог. Якщо вони виключають всі можливі захворювання, здатні викликати енурез - то в справу вступає дитячий психолог або психотерапевт. Найчастіше лікування проходить комплексно у кількох фахівців одночасно.


Якщо діагностовано енурез і ведеться лікування - то паралельне звернення до психолога бажано в будь-якому випадку, так як сам по собі енурез є для дитини психотравмирующим фактором і погіршує її психологічний стан, незалежно від причини його виникнення.


Що ж можуть робити батьки самі, щоб сприяти якнайшвидшому лікуванню дитини? Як можна використовувати хоббі-терапію в такому випадку?

Наведені рекомендації не мають протипоказань і можуть бути використані усіма сім'ями, в яких є діти з подібною проблемою.



1. Малювання.


Купіть великі набори олівців, фломастерів, гелевих ручок - не менше 24 кольорів. Хорошу точилку і стирки, що не мажуть папір. Блоки для малювання А3 і А4 форматів. Малювати без обмежень.


Акварель, гуаш, інші рідкі фарби - протипоказано на час терапії. Це все неконтрольовано розтікається і символізує енурез - розтікання людини в просторі. Дитині потрібні чітко контрольовані нею самою види творчості. Як варіант при бажанні - рисовий папір, туш і пензлик: заняття каліграфією або сумі-е.


2.Робота з папером.


Ножиці, кольоровий папір - одно- і двосторонній, картон, клей (краще клей олівець). Тематичні аплікації, колажі, вирізання з паперу - витинанки, орігамі, квілінг.


Терапевтична робота з пап'є-маше - мокре і безформне стає сухим і тримає форму. Дотримуватися обережності, щоб вироби не ламалися після завершення. Вибирати відповідні моделі - краще наносити об'ємні зображення з пап'є-маше на тверду основу, ніж створювати пустотні тендітні моделі.


3. Оформлення робіт.


Всі роботи необхідно оформляти з рамочкою. Можна використовувати покупні рамки, але терапевтично створювати «рамочку» самій дитині - таким чином, несвідомо дитина буде домагатися закінченості, цілісності і створювати кордон, через який ніщо не може розтектися.

Роботи бажано збирати в альбоми і також оформляти в єдине ціле.

Тематичні рамки і альбоми можна створити, використовуючи техніки популярного сьогодні напрямку - скрапбукінг.


4. Мандали або розмальовки.


Роздрукувати або купити розмальовки з великою кількістю дрібних деталей. Мандали (зображення в колі) в пріоритеті. Давати розфарбовувати по одній ввечері олівцями.


5. Дрібна моторика.


Бісероплетіння, макраме, вишивання - все, що пов'язано з високим контролем дій. Варіант для хлопчика - випалювання по дереву, вирізання по дереву, вирізання трафаретів.


6. Ліплення.


Найкращий матеріал в разі енурезу - запікаємо полімерну глину. Після запікання створений об'єкт буде зберігати форму і не псуватися від вологи.


Пластилін - можливо, якщо після ліплення фігурка зміцнюється ґрунтовкою, розфарбовується і покривається лаком для збереження.


Солоне тісто - дешевий і прийнятний матеріал - за умови дотримання правил сушіння.


Кондитерські вироби - дуже добре, щоб сама дитина змішала всі інгредієнти, помісила тісто і запекла в готовий виріб (під вашим наглядом). Виріб в одному екземплярі (пиріг, булка, пряник), але не багато дрібних. Робота на з'єднання і надання форми і межі.


7. Конструювання.


Великі розсипні конструктори вилучити на деякий час.


Придбати: збірні моделі автомобілі, літаки, танки з паперу, картону, дерева, пластика зі склеюванням - ті варіанти, які з деталей стають єдиним непорушним цілим. Це і татові буде цікаво.

Тут знадобиться ваша допомога на перших порах. Якраз справа для сімейного вечора разом.

Якщо хоче збірний конструктор, то краще маленькі коробочки, в яких збирається одна машинка або човник. Бажано проклеювати деталі теж і використовувати в іграх, як цілісний об'єкт. Ваше завдання - створювати в ній прагнення до об'єднання, до чітких кордонів, без розсипання.


8. Вода.


Плавати за власним бажанням, тренування. Якщо сама захоче - тоді можна в цей спорт згодом. Якщо не вміє плавати, боїться води - почати з дитячого басейну-жабники з теплою водою, з обмеженим обсягом.

Ванна ввечері перед сном: ромашковий або заспокійливий збір - в аптеці купити.

Дивитися на водну гладь - невелике озеро, де видно берег по колу. Грати в ванні, в круглих ємностях з теплою водою. Кидати каміння в воду і дивитися за колами - хороша метафора зростання, розвитку при збереженні чіткої межі. Ванни для ніг перед сном.

Швидка проточна вода і необмежені обсяги води (море) небажано - це викликає позив до сечовипускання і відчуття безконтрольності.


9. Тіло.


Загальний масаж - на розслаблення всього тіла і стимуляцію зони іннервації сечового міхура.

Спеціальний масаж стопи - рефлекторні зони сечового міхура, сечоводів, головного мозку, нирок, наднирників.

Намалювати разом на ватмані або шматку шпалер тіло людини, обвівши контур вашої дитини. Намалювати внутрішню будову і весь процес сечовипускання промальовувати і проговорити: що, в якій зоні і як відбувається - починаючи від ковтка води і закінчуючи горщиком.

Розглядати медичну енциклопедію можна, але не так продуктивно.

Будьте готові до питань, пов'язаних зі статевою системою.

Обговоріть питання особистої гігієни і «ритуал» обмивання статевих органів. Енурез може бути пов'язаний з роздратуванням уретри при недотриманні правил вечірнього туалету.


10. Енурез.


Створіть умови, коли ця проблема не буде викликати сорому. Купіть урологічні прокладки в трусики дитини - щоб могла сама викинути і замінити, якщо вдень таке трапилося.

Одноразові простирадла на постільну білизну - щоб вона повністю контролювала цей процес і несла відповідальність.

Навчіть прати трусики - якщо замочила, то вранці сама пере і вішає сушитися. Достатня кількість білизни і штанців - в її кімнаті на полиці, які вона може сама взяти і поміняти без вашої участі. Це її сфера контролю. Ніяких криків, лайки з цього приводу, зітхань і роздратування.

Згодом відпаде потреба - а на час терапії потрібен комфорт і спокій. Хоча б первинно. Може бути сечовипускання на тлі страху обмочитися, тому що лають. Сам страх сечовий міхур опорожнює. Це замкнуте коло.


11. Режим.


Режим дня - лягати спати і вставати в один і той же час.

Увечері заборонено: чай, брусниця, кавуни, огірки, газовані напої і всі сечогінні і дратівливі продукти. Пиття за дві години до сну припинити.

Пити - кисіль з некислих ягід, чисту воду, насичений компот із сухофруктів.

Стежити, щоб протягом дня пила достатньо. Вживання солі, солодкого, гострого обмежити до мінімуму - це викликає додаткову спрагу.

Створити на аркуші паперу режим дня, розклад уроків і повісити на видному місці.

Поруч з режимом дня повинні бути великий годинник з календарем для самоконтролю. Це все можна придбати готове, але кращий ефект буде, якщо ви з дитиною зробите це разом своїми руками.


12. Вітаміни - комплекси А, С, Е, В1, В6, В12, фолієва кислота.


13. Покарання.


Припинити будь-які покарання взагалі, якщо вони є - крик, куток, ремінь, шльопання і тд. Замінити на відмову від задоволення: «Ми повинні були піти в кіно з тобою, а тепер доведеться відкласти похід». Можна заміняти на монотонне виконання фізичних дій - наприклад, 20 присідань. Можна показувати, що ви дуже засмучені і обговорювати, що буде, якщо ви теж будете неслухняними батьками.


14. Розмова.


Розмовляти спокійно і не погрожувати нічим. Якщо вам погано і не під силу, хочеться на дитину покричати: «Вибач, мамі треба побути на самоті» - пішли у ванну, включили воду і кричіть скільки душі завгодно або в унітаз. Йдеться про психічне здоров'я ще маленької дитини. Кричить батько - дитину в оберемок і йти в іншу кімнату, закривати вуха навушниками. Необхідно вилучити всі загрозливі елементи зі спілкування.


15. Інформація.


Відстежити, що дитина дивиться - які мультики і комп'ютерні ігри. Ніяких страшилок, зомбі, вбивств, агресії бути не повинно. Відвідувати дитячі заходи, театри, музичні вистави.


16. Казкотерапія.


Перед сном читати добрі казки - де головний герой здобуває перемогу над злом своїм розумом, силою і кмітливістю.

Читати спеціально розроблені казки (напр. Бретт Доріс «Жила-була дівчинка, схожа на тебе ..», Разіда Ткач «Казкотерапія дитячих проблем»)

Скласти разом з дитиною і створити книгу, де головний герой сама дитина, яка перемагає поганого героя (придумати самому назву). Використовувати дитячі фотографії і малюнки. Барвисто оформити аркуші і щільну обкладинку книги.


17. Заняття музикою.


Дуже добре діють на нервову систему і самоконтроль - якщо дитині це подобається самій і відбувається без батьківського тиску. Сходіть в найближчу музичну школу і підберіть їй інструмент за бажанням - важливо саме заняття ритмічною діяльністю, а не музична освіта.

Слухати перед сном спокійну, класичну музику, колискові, звуки природи (виключивши звуки дзюрчання води, крапель і дощу, можна - звук морської хвилі, припливу).


18. Фізичний розвиток.


Всі командні види спорту. Танці, аеробіка, йога - сприяє контролю над тілом. Але види спорту, де мається на увазі особисті досягнення і масовані жорсткі тренування погіршують стан - особливо при тренері націленому на «успіх за будь-яку ціну».


19. Нагорода.


Призначити нагороду за «суху ніч» в кращому для дитини вигляді - цукерка, дрібна іграшка, олівець. 

Створити календарик, де відзначати перемоги. Призначити нагороду за кілька перемог поспіль - і чим більше ночей протримається, тим більший рівень нагороди. Можна грошову нагороду використовувати.

Навіть при частковому використанні наведених рекомендацій зміни настають швидко - протягом місяця дитина стає спокійною і врівноваженою, щасливішою. Звичайно, очікувати, що проблема відступить швидко, якщо вона створювалася роками - годі й говорити. Але поліпшення обов'язково буде і ви його помітите.


середу, 24 квітня 2024 р.

Залежність від гаджетів



 МЕНІ НУДНО! ДОФАМІНОВА ЗАЛЕЖНІСТЬ


Спостерігаю картину спілкування дочки з мамою,

 - «Мама, дай телефон".

- "НЕ ДАМ! Ти багато сьогодні грала "- говорить мама, ховаючи телефон подалі в свою дамську сумочку.

 - "Мені нудно!!!" - почала істерити дівчинка. - «Ну, дай телефон! Ти, що не розумієш, що мені нудно .. »- починає демонстративно плакати чекаючи, що отримає своє (перевірена схема)

- «На! ... Візьми !!!, - мама роздратовано витягує телефон з сумки і віддає дитині.

Дівчинка заспокоюється і пропадає на кілька годин. Тиша.



Зараз багато батьків стикаються, що без гри на смартфоні дітям стає нудно. І батьки поспішають врятувати дитину від нудьги - даючи знову смартфон. І можливо, позбавити себе від дитячого ниття. У дитини не формується переносимість до такого стану. Їй складно вигадати гру, розважити себе, щоб позбавити себе нудьги. Дитина може довго нудитися, але в голову не приходять ідеї, щось створити з паперу, побудувати з конструктора літак або зліпити з пластиліну. Навіть якщо хтось і запропонує альтернативу створити гру в НЕ онлайн - це буде нудно.


Ігрова залежність або інтернет-залежність - ЛЕГКО ФОРМУЄТЬСЯ З РАННЬОГО ДИТИНСТВА. Мозок дитини сприйнятливий і пластичний. У смартфоні картинки швидко змінюються, в грі багато ступенів складності і багато заохочень, досягнень, виграв і отримав задоволення. В інтернеті багато не завжди корисної для дитини інформації. Мозок посилено харчується і з'їдає все. Чим харчується мозок дитини батьки не в змозі простежити. Часто на це не вистачає часу. А потім дитина, стикаючись з життєвими труднощами, все більше і більше хоче залишатися в онлайн. Там добре і цікаво. Там є віртуальні друзі (які ніколи не прийдуть в гості), відносини, спільні ігри, там хочеться жити. І діти живуть в штучному і барвистому світі, де хибним способом задовольняються їх потреби. А з реальністю все стає погано, спілкування мало, друзів теж, вчитися не хочеться, багато чого не цікаво, в загальному знову «нудно». Мама і тато зайняті, і з ними також «нудно». Нічого не хочеться. Хочеться отримати дозу «в руки смартфон». І заради цього дитина готова швидше прибрати в своїй кімнаті, зробити уроки, та що завгодно зробити, щоб тільки отримати від батьків смартфон. У моїй практиці у підлітків були і істерики, і демонстрація суїциду, коли дитину позбавляли смартфона.

Причина проста, отриманий досвід життя в онлайн і іграх створює певні зміни в мозку, формуються нейронні зв'язки ДЕ і ЯК можна отримати задоволення. Пластичний мозок дитини граючи комп'ютерні ігри або живучи в онлайн отримує велику дозу дофаміну, гормону задоволення. У реальному житті неможливо отримати таку дозу, тільки лише приймаючи наркотики. Коли діти живуть в онлайн від 3 до 5 годин, доза стає настільки сильною, що пропадає інтерес до життя, до хобі, до гуртків, до навчання і навіть до самого себе. Реальність стає похмурою і сірою - і знову підживлюється бажання втекти від реальності. Створюється замкнутий цикл.

Буває , дитина чекає, коли батьки заснуть і до ранку гралє тижнями (батьки про це навіть не знають), поки психіка не дає збій. Уже втручається  психіатрія.


Дофамін - це гормон, який відповідає за заохочення від будь-якої діяльності. Організм отримує нагороду у вигляді дофаміну щоразу, коли дитина набирає рівень у грі. Гормон дофамін відноситься до широкого класу під назвою «катехоламіни», він підвищує уважність, створює гарний настрій, створює прихильність і коли його багато призводить часто до перевтоми. Дитина граючи втомлюється. По-справжньому втомлюється. Потім не вистачає сил, щоб робити уроки.

Дитина проживаючи життя в Інстаграм, в ютуб і в комп'ютерних іграх, і мозок, який в процесі формування, настільки перенасичується дофаміном, що йому стає складно правильно визначати, що добре і погано. Кольори віртуальності стають насиченими і яскравими. Мозку стає все важче переключитися на враження, що приходять з реального світу. Формується з дитини «Дофаміновий наркоман». Потрібна доза і він її вимагає, а батьки дають!


ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ДИТИНОЮ, ЩО БАГАТО ПРОВОДИТЬ ЧАСУ В ОНЛАЙН:

- стає дратівливною і емоційною, примхливою;

- агресивною, коли стикається з фрустрацією;

- з'являється безсоння;

- падає успішність (притупляються пізнавальні інтереси);

-стає розсіяною;

- слабо розвивається уява (складно, щось придумати своє);

- реальність стає чорно-біла, втрачається інтерес до життя;

- стають не цікаві гуртки та інші захоплення в реальності;

- не вміє спілкуватися;

- стає не цікавою для інших;

- з'являються проблеми із зором і хребтом;

- не вміє долати труднощі (швидко здається);

- мало рухається;

- послаблюється імунітет;

- формується сильне «Я віртуальне» і слабке «Я реальне»;

- формується залежність.


В здоровому варіанті можна отримувати дофамін невеликими порціями, радіючи життю, спілкуванню з друзями, насолоджуючись природою, погодою, хобі, подорожжю. І якщо ви надумали зменшити перебування дитини в онлайн, тоді разом створіть їй цікаве життя в офлайн. Створіть можливість отримувати дофамін в реальному житті здоровим способом. І не поспішайте рятувати від нудьги. Нехай дитина побуде в ній і придумає щось своє, свою реальну гру, запросить друга, і вони пограють в УНО, в Монополію, помалюйте або поліпіть. Нехай сама, а не ви для неї.


ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

- Комп'ютерну гру можна давати грати тільки на 30 хв в день (щоб не сформувалася залежність). Пояснюйте дитині, ЧОМУ ви ставите обмеження. Важливо, щоб вона розуміла.

- 30 -40 хвилин улюбленого ютуба або мультфільму в день. Не більше (турбота про мозок дитини). Обмеження робляться з повагою до особистості дитини.

- За годину до сну ніяких гаджетів (мамі з татом також корисно побути без гаджетів, раптом збільшиться інтерес один до одного). Гаджети корисно прибрати з дитячої.

- золотий час укладання дитини спати з 21.00 до 22.00. Сон любить темряву і тишу. (Поліпшується самопочуття дитини на наступний день).

- Посилювати сімейні традиції: грати в ігри вечорами з дітьми, спілкуватися, спільні вечері без гаджетів, прогулянки на велосипеді, запрошувати друзів в гості граючи в звичайні і цікаві дворові і настільні ігри.

- Формувати хобі у дитини, дати можливість вибрати собі гуртки за інтересами. (Формується цінність того, що я можу).

- І дитині потрібний рух! Спорт в допомогу! (Формується стресостійкість)

- Прогулянка на вулиці від 2 до 4 годин день (кисень потрібен для живлення мозку)

- Формувати культуру обіймів в родині від 8 раз в день (формується здорова прихильність до близьких)

- Багато приємних слів один одному (формується цінність себе)

- Батькам бути прикладом вільної людини (діти наслідують).


!!! (Важливо! Без крайнощів! Не варто повністю позбавляти дитину інтернету або ігор на телефоні)


Батьки в процесі виховання дитини змушені робити обмеження. Кожен батько/мама бажає, щоб дитина була щасливою, іноді стає нестерпним стан страждання дитини, хочеться врятувати її від «нудьги», допомогти. Але, якщо ми по-справжньому любимо своїх дітей і бажаємо їм кращого, потрібно знайти в собі сили зменшити всередині себе напругу і дискомфорт, який ми відчуваємо, коли ставимо обмеження. Нам хочеться сказати: «ТАК» своїм дітям набагато частіше, але іноді сказати: «НІ» - це найкраще що ми можемо зробити для своєї дитини. Осмислені обмеження - створюють безпеку для вашої дитини.




суботу, 13 квітня 2024 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗЕМЛІ.




 














22 квітня міжнародний день землі






 
Планета моя неозора,
 Ну як же тебе не любить?
 Здається, справді ти краща,
Ніж інші планети,
Бо можуть лиш тут усі жить.
Тож бережіть цю землю і води,
Стеблинку кожну, пісню солов'я
І неозорі всі оці простори Планети нашої Земля





День Землі (англ. Earth Day) — назва, яку використовують щодо різних заходів, що їх Проводять навесні з метою спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля планети Земля.
День Землі — 22 квітня. Перша акція цього дня пройшла 1970 року в США

День Землі – це: свято, яке відзначають люди всіх національностей та віросповідань громадський рух, що об'єднує всіх землян у справі збереження навколишнього середовища закликає до приєднання всі організації





ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ Транспорт належить до головних забруднювачів атмосферного повітря
Основними негативними наслідками сільськогосподарської діяльності людини є збідніння і виснаження родючих українських чорноземів, широке розповсюдження монокультур, застосування азотних і нітратних мінеральних добрив. 
Не менш небезпечним забруднювачем оточуючого середовища є промислові відходи. В Україні основним джерелом утворення відходів є підприємства гірничо-промислового, хіміко-металургійного комплексу.
Світовий океан — це дуже велика, але тендітна система. Сама людська цивілізація багато в чому залежить від світового океану. Він впливає на погоду і клімат усієї планети, а одним із головних забруднювачів океану є нафта та пластик.
В Україні неконтрольована вирубка лісів призводить до серйозних негативних наслідків.
60 кг паперу зібраного в якості макулатури, дозволяють зберегти 1 дерево
Яка ж вона, наша Земля? Підраховано, що нашій планеті 4,5 мільярди років. Якщо ви захочете обійти землю пішки по екватору, потрібно буде пройти майже 40.000 кілометрів.




Поради, які допоможуть зберегти природу: Прибирати після себе та сортувати сміття Саджатиму дерева Не користуватимусь пральними порошками що містять хімічні речовини, а тільки натуральними Вимикатиму за собою непотрібне світло Користуватимусь енергозберігаючими лампами Використовуватиму енергозберігаючу техніку


Поради, які допоможуть зберегти природу: Не куплятиму пластикових пакетів, а буду ходити в супермаркет з торбочкою Не використовуватиму одноразовий посуд Буду завжди закривати кран та не марнуватиму воду Використовуватиму обидві сторони паперу Віддаватиму скло на переробку Ставатиму вегетаріанцем хоча б раз на тиждень Більше куплятиму товарів місцевого виробництва Звертатиму увагу на екологічне маркування упаковки По можливості буду користуватися велосипедом Більше ходитиму пішки




 Майбутнє планети у наших руках





Перегляньте дуже цікавий ролік про нашу рідну Землю.
Я маю надію що Вам аподобається.

https://youtu.be/Ej9Y4ymbg60?si=z4Yky2yLaIm94UwL


17 квітня" День пожежної охорони "

 












ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО ПРОВЕДІТЬ ЧАС РАЗОМ
https://www.youtube.com/watch?v=u1gWV5oN86Q&pp=ygUq0LzRg9C70YzRgtC40Log0L_RgNC-INC_0L7QttC10LbQvdC40LrRltCy

💟МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ ЩОРОКУ ВИЗНАЧАЮТЬ 15 КВІТНЯ♻️



Свято було засноване 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) було наголошено на важливості екологічної освіти громадян всіх країн для реалізації довгострокових планів розвитку людства.
В Україні день екологічних знань відзначається з 1996 року за ініціативи громадських природоохоронних організаці




♻️Основне завдання цього дня — популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього середовища, виховання у дітей і дорослих екологічного мислення.


♻️Термін «екологія» відомий кожній освіченій людині, тому що про екологію говорять усі: засоби масової інформації – радіо, телебачення, преса. Проблеми, пов’язані з охороною довкілля використовуються у боротьбі за владу під час передвиборчих компаній. Слово екологія на вустах у перших керівників держав світу, оскільки це стає одним із головних завдань державної безпеки.



Перегляньте відео і дізнайтесь нове


https://youtu.be/-JAULBwjTRg?si=Lw2-A_MlDPqe_QID









Великдень У Світі.

Чого всі радіють: І мама, і тато, Бабуні й дідуні, І навіть малята? Ще й звуки чарівні Нам ллються з небес — Бо свято сьогодні, Христос наш ...