Енурез у дітей (мимовільне сечовипускання) - досить поширений привід звернення батьків до психолога. Причин цього стану багато, і перш ніж припускати виключно психологічні проблеми у дитини, потрібно обстеження у цілого спектра фахівців: педіатр, уролог, нефролог, психіатр, невролог, нейропсихолог, отоларинголог, ендокринолог. Якщо вони виключають всі можливі захворювання, здатні викликати енурез - то в справу вступає дитячий психолог або психотерапевт. Найчастіше лікування проходить комплексно у кількох фахівців одночасно.
Якщо діагностовано енурез і ведеться лікування - то паралельне звернення до психолога бажано в будь-якому випадку, так як сам по собі енурез є для дитини психотравмирующим фактором і погіршує її психологічний стан, незалежно від причини його виникнення.
Що ж можуть робити батьки самі, щоб сприяти якнайшвидшому лікуванню дитини? Як можна використовувати хоббі-терапію в такому випадку?
Наведені рекомендації не мають протипоказань і можуть бути використані усіма сім'ями, в яких є діти з подібною проблемою.
1. Малювання.
Купіть великі набори олівців, фломастерів, гелевих ручок - не менше 24 кольорів. Хорошу точилку і стирки, що не мажуть папір. Блоки для малювання А3 і А4 форматів. Малювати без обмежень.
Акварель, гуаш, інші рідкі фарби - протипоказано на час терапії. Це все неконтрольовано розтікається і символізує енурез - розтікання людини в просторі. Дитині потрібні чітко контрольовані нею самою види творчості. Як варіант при бажанні - рисовий папір, туш і пензлик: заняття каліграфією або сумі-е.
2.Робота з папером.
Ножиці, кольоровий папір - одно- і двосторонній, картон, клей (краще клей олівець). Тематичні аплікації, колажі, вирізання з паперу - витинанки, орігамі, квілінг.
Терапевтична робота з пап'є-маше - мокре і безформне стає сухим і тримає форму. Дотримуватися обережності, щоб вироби не ламалися після завершення. Вибирати відповідні моделі - краще наносити об'ємні зображення з пап'є-маше на тверду основу, ніж створювати пустотні тендітні моделі.
3. Оформлення робіт.
Всі роботи необхідно оформляти з рамочкою. Можна використовувати покупні рамки, але терапевтично створювати «рамочку» самій дитині - таким чином, несвідомо дитина буде домагатися закінченості, цілісності і створювати кордон, через який ніщо не може розтектися.
Роботи бажано збирати в альбоми і також оформляти в єдине ціле.
Тематичні рамки і альбоми можна створити, використовуючи техніки популярного сьогодні напрямку - скрапбукінг.
4. Мандали або розмальовки.
Роздрукувати або купити розмальовки з великою кількістю дрібних деталей. Мандали (зображення в колі) в пріоритеті. Давати розфарбовувати по одній ввечері олівцями.
5. Дрібна моторика.
Бісероплетіння, макраме, вишивання - все, що пов'язано з високим контролем дій. Варіант для хлопчика - випалювання по дереву, вирізання по дереву, вирізання трафаретів.
6. Ліплення.
Найкращий матеріал в разі енурезу - запікаємо полімерну глину. Після запікання створений об'єкт буде зберігати форму і не псуватися від вологи.
Пластилін - можливо, якщо після ліплення фігурка зміцнюється ґрунтовкою, розфарбовується і покривається лаком для збереження.
Солоне тісто - дешевий і прийнятний матеріал - за умови дотримання правил сушіння.
Кондитерські вироби - дуже добре, щоб сама дитина змішала всі інгредієнти, помісила тісто і запекла в готовий виріб (під вашим наглядом). Виріб в одному екземплярі (пиріг, булка, пряник), але не багато дрібних. Робота на з'єднання і надання форми і межі.
7. Конструювання.
Великі розсипні конструктори вилучити на деякий час.
Придбати: збірні моделі автомобілі, літаки, танки з паперу, картону, дерева, пластика зі склеюванням - ті варіанти, які з деталей стають єдиним непорушним цілим. Це і татові буде цікаво.
Тут знадобиться ваша допомога на перших порах. Якраз справа для сімейного вечора разом.
Якщо хоче збірний конструктор, то краще маленькі коробочки, в яких збирається одна машинка або човник. Бажано проклеювати деталі теж і використовувати в іграх, як цілісний об'єкт. Ваше завдання - створювати в ній прагнення до об'єднання, до чітких кордонів, без розсипання.
8. Вода.
Плавати за власним бажанням, тренування. Якщо сама захоче - тоді можна в цей спорт згодом. Якщо не вміє плавати, боїться води - почати з дитячого басейну-жабники з теплою водою, з обмеженим обсягом.
Ванна ввечері перед сном: ромашковий або заспокійливий збір - в аптеці купити.
Дивитися на водну гладь - невелике озеро, де видно берег по колу. Грати в ванні, в круглих ємностях з теплою водою. Кидати каміння в воду і дивитися за колами - хороша метафора зростання, розвитку при збереженні чіткої межі. Ванни для ніг перед сном.
Швидка проточна вода і необмежені обсяги води (море) небажано - це викликає позив до сечовипускання і відчуття безконтрольності.
9. Тіло.
Загальний масаж - на розслаблення всього тіла і стимуляцію зони іннервації сечового міхура.
Спеціальний масаж стопи - рефлекторні зони сечового міхура, сечоводів, головного мозку, нирок, наднирників.
Намалювати разом на ватмані або шматку шпалер тіло людини, обвівши контур вашої дитини. Намалювати внутрішню будову і весь процес сечовипускання промальовувати і проговорити: що, в якій зоні і як відбувається - починаючи від ковтка води і закінчуючи горщиком.
Розглядати медичну енциклопедію можна, але не так продуктивно.
Будьте готові до питань, пов'язаних зі статевою системою.
Обговоріть питання особистої гігієни і «ритуал» обмивання статевих органів. Енурез може бути пов'язаний з роздратуванням уретри при недотриманні правил вечірнього туалету.
10. Енурез.
Створіть умови, коли ця проблема не буде викликати сорому. Купіть урологічні прокладки в трусики дитини - щоб могла сама викинути і замінити, якщо вдень таке трапилося.
Одноразові простирадла на постільну білизну - щоб вона повністю контролювала цей процес і несла відповідальність.
Навчіть прати трусики - якщо замочила, то вранці сама пере і вішає сушитися. Достатня кількість білизни і штанців - в її кімнаті на полиці, які вона може сама взяти і поміняти без вашої участі. Це її сфера контролю. Ніяких криків, лайки з цього приводу, зітхань і роздратування.
Згодом відпаде потреба - а на час терапії потрібен комфорт і спокій. Хоча б первинно. Може бути сечовипускання на тлі страху обмочитися, тому що лають. Сам страх сечовий міхур опорожнює. Це замкнуте коло.
11. Режим.
Режим дня - лягати спати і вставати в один і той же час.
Увечері заборонено: чай, брусниця, кавуни, огірки, газовані напої і всі сечогінні і дратівливі продукти. Пиття за дві години до сну припинити.
Пити - кисіль з некислих ягід, чисту воду, насичений компот із сухофруктів.
Стежити, щоб протягом дня пила достатньо. Вживання солі, солодкого, гострого обмежити до мінімуму - це викликає додаткову спрагу.
Створити на аркуші паперу режим дня, розклад уроків і повісити на видному місці.
Поруч з режимом дня повинні бути великий годинник з календарем для самоконтролю. Це все можна придбати готове, але кращий ефект буде, якщо ви з дитиною зробите це разом своїми руками.
12. Вітаміни - комплекси А, С, Е, В1, В6, В12, фолієва кислота.
13. Покарання.
Припинити будь-які покарання взагалі, якщо вони є - крик, куток, ремінь, шльопання і тд. Замінити на відмову від задоволення: «Ми повинні були піти в кіно з тобою, а тепер доведеться відкласти похід». Можна заміняти на монотонне виконання фізичних дій - наприклад, 20 присідань. Можна показувати, що ви дуже засмучені і обговорювати, що буде, якщо ви теж будете неслухняними батьками.
14. Розмова.
Розмовляти спокійно і не погрожувати нічим. Якщо вам погано і не під силу, хочеться на дитину покричати: «Вибач, мамі треба побути на самоті» - пішли у ванну, включили воду і кричіть скільки душі завгодно або в унітаз. Йдеться про психічне здоров'я ще маленької дитини. Кричить батько - дитину в оберемок і йти в іншу кімнату, закривати вуха навушниками. Необхідно вилучити всі загрозливі елементи зі спілкування.
15. Інформація.
Відстежити, що дитина дивиться - які мультики і комп'ютерні ігри. Ніяких страшилок, зомбі, вбивств, агресії бути не повинно. Відвідувати дитячі заходи, театри, музичні вистави.
16. Казкотерапія.
Перед сном читати добрі казки - де головний герой здобуває перемогу над злом своїм розумом, силою і кмітливістю.
Читати спеціально розроблені казки (напр. Бретт Доріс «Жила-була дівчинка, схожа на тебе ..», Разіда Ткач «Казкотерапія дитячих проблем»)
Скласти разом з дитиною і створити книгу, де головний герой сама дитина, яка перемагає поганого героя (придумати самому назву). Використовувати дитячі фотографії і малюнки. Барвисто оформити аркуші і щільну обкладинку книги.
17. Заняття музикою.
Дуже добре діють на нервову систему і самоконтроль - якщо дитині це подобається самій і відбувається без батьківського тиску. Сходіть в найближчу музичну школу і підберіть їй інструмент за бажанням - важливо саме заняття ритмічною діяльністю, а не музична освіта.
Слухати перед сном спокійну, класичну музику, колискові, звуки природи (виключивши звуки дзюрчання води, крапель і дощу, можна - звук морської хвилі, припливу).
18. Фізичний розвиток.
Всі командні види спорту. Танці, аеробіка, йога - сприяє контролю над тілом. Але види спорту, де мається на увазі особисті досягнення і масовані жорсткі тренування погіршують стан - особливо при тренері націленому на «успіх за будь-яку ціну».
19. Нагорода.
Призначити нагороду за «суху ніч» в кращому для дитини вигляді - цукерка, дрібна іграшка, олівець.
Створити календарик, де відзначати перемоги. Призначити нагороду за кілька перемог поспіль - і чим більше ночей протримається, тим більший рівень нагороди. Можна грошову нагороду використовувати.
Навіть при частковому використанні наведених рекомендацій зміни настають швидко - протягом місяця дитина стає спокійною і врівноваженою, щасливішою. Звичайно, очікувати, що проблема відступить швидко, якщо вона створювалася роками - годі й говорити. Але поліпшення обов'язково буде і ви його помітите.
Немає коментарів:
Дописати коментар